יהדות ליטא / יהדות ליטא לאחר הסיפוח ליטא לרוסיה
" חיבוק הדוב הרוסי" הגורם סבל.
לאחר סיפוח רוסיה הלבנה ואוקראינה, באה גם תורה של ליטא להיספח לרוסיה. השתלטות רוסיה על מזרחה ודרומה של פולין-ליטא בשנת 1795, הביאה את מרבית היהודים תחת שלטון רוסיה הצארית. בחלוקה הראשונה בשנת 1772, סופחו אז יחד עם השטחים, מעל למאה אלף יהודים שהפכו לנתיני רוסיה.
קרא עוד >
"חיבוק הדוב הרוסי"
מלכת רוסיה דאז, יקתרינה השניה, קיבלה את פני היהודים בצורה נאותה. פורסם כרוז בשמה שהצהיר, בין היתר, שהקהילות היהודיות בערים ובכפרים שסופחו לרוסיה ייהנו מכל הזכויות שהיהודים נהנו בשטח הדת והקנין. המששלה אף הבטיחה ליהודים אוטונומיה משפטית ולסוחרים היהודים הוענקה הזכות לבחור ולהבחר למועצות הערים ולבתי הדין שלהן באותם התנאים שחלו על הנוצרים.
קרא עוד >
היחס השתנה כאשר לרוסיה הגיעו עוד מיליון יהודים
אך בינתיים בוצעה החלוקה השניה והשלישית ולרוסיה הצטרפו מיליון יהודים נוספים. "החיוכים" הראשונים של יקתרינה, באם אמנם היו, פגו מזמן ותחתיהם התחילה להסתמן מגמה אחרת לגמרי: ריתוק המוני יהודים לשטחים שנספחו ולא לתת להם להשתלב ברוסיה הפנימית ואף לא לתת להם דריסת רגל שם.
קרא עוד >
פרנסת היהודים לאחר הסיפוח
יהודי ליטא המשיכו גם תחת העול הרוסי, להוות שכבת ביניים בין האצילים לבין האיכרים המשועבדים. הם התפרנסו, מצד אחד, מחכירות של פונדקים ובתי מרזח וגם מחכירות של יערות, טחנות קמח, וכו' ומצד שני, עסקו כסוחרים, חנוונים, רוכלים, בעלי מלאכה ועוד. בחלקם התגוררו בעיירות קטנות או בכפרים.
קרא עוד >
"חוקת היהודים" וגירוש אלפי יהודים מהכפרים
בשנת 1804, התפרסמה "חוקת היהודים," שהתבססה על ההמלצות של "הועד לתקנת היהודים." חוקה זו קבעה, רשמית, את קיומו של "תחום המושב" המורכב מ-13 פלחים, שם ישבו היהודים עוד לפני הסיפוח. בשטח הכלכלי כללה החוקה גזירה קשה ביותר ליהודי רוסיה: הוטל איסור לעסוק בפונדקאות, דבר שפירושו גירוש כשישים אלף יהודים מן הכפרים.
קרא עוד >
הנוצרים הליטאים ממשיכים לשנוא יהודים גם תחת העול הרוסי.
למרות שהליטאים סבלו תחת העול הרוסי, הם לא הפסיקו את הפעילות הזדונית נגד היהודים. דוגמא טיפוסית הייתה הבחירות לעיריה. למרות שבשטח זה לכל האומות שחיו באותה תקופה ברוסיה הייתה זכות לבחור ולהבחר לעיריות, הרי ההתנגדות העזה שלהם נגד בחירת יהודים לעיריות בליטא ובפלחי ליטא סתמה את דרכם של יהודי הערים להבחר לעיריות.
קרא עוד >
12345  הבא
בניית אתריםבניית אתרים

שד' דוד המלך 1 תל אביב 6495301 1 David Hamelech Tel Aviv  

טלפון phone 03 696-4812

                          Sun-Thur 9:00-13:00 ----- א'-ה' 9:00-13:00                             

משרד  office litjews@bezeqint.net