יהדות ליטא / ליטא הסובייטית
מלחמת העולם פורצת - הסכם מולוטוב-ריבנטרופ
מלחמת העולם השנייה החלה, כאמור, ב-1.9.39. כשבוע לפני כן, ב-23.8.39, נחתם הסכם גרמני-סובייטי(הסכם ריבנטרופ-מולוטוב) לפיו נכללה ליטא-ויתר ארצות הבלטיות-בתחום ההשפעה הגרמני. אך מיד לאחר כיבוש פולין בידי הגרמנים שונה ההסכם ונקבע שליטא תהיה בתחום ההשפעה הסוביטי.
קרא עוד >
חוזה כפוי - ליטא-בריה"מ
ב-10.10.39 נחתם חוזה בין ברה"מ לליטא, לפיו יוצב צבא סובייטי בתחומי ליטא ובתמורה תקבל ליטא את וילנה ושטח של 9,000 קמ"ר סביבה. הדבר היה "קל": בסוף ספטמבר 1939, הזמין מולוטוב את שר החוץ הליטאי,אורבשיס,למוסקבה ובנוכחותו של סטאלין הבודיע לו שברית המועצות תקים בסיסים צבאים במספר נקודות בליטא.
קרא עוד >
כיבוש ליטא ע"י הצבא האדום
כעבור זמן קצר האשימה ברית המועצות את ליטא בהיעלמותם של מספר חיילי הצבא האדום מבסיסיהם.ה"טריק" הזה היה שקוף למדי ואכן,ב-15.6.40 כבש הצבא האדום את ליטא והסובייטים הקימו בה משטר קומוניסטי. הדבר נעשה בצורה "דיפלומטית" מתוחכמת:רמטכ"ל צבא ליטא, וינצאס ויטקאוסקאס, "הזמין", למעש, את צבא ברית המועצות לליטא לאחר שחתם על הסכמת ליטא לכניסת הצבא הסובייטי.
קרא עוד >
בחירות ובקשת ליטא להיות רפובליקה סובייטית.
בליטא הוקמה " ממשלה עממית" בראשיתו של הסופר הליטאי הפרופ' קרווה-מיצקביציוס ולנשיא מונה העיתונאי השמאלני יוסטאס פאלצקיס. ממשלה זו היתה השלב הראשון והחשוב להפיכת ליטא לרפובליקה סובייטית. נערכו" בחירות" ל"סיים העממי", בהן הוצגה רשימה אחת בלבד וזו " זכתה", כמובן, ברוב מכריע. הסיים החדש הכריז ביום ה-23 ביולי על ליטא כעל רפובליקה סובייטית. לאחר שהסובייט העליון הואיל להסכים לכך, נערך הסיפוח של ליטא וב-30.8.40 היא הפכה לרפובליקה ה-15 של ברה"מ.
קרא עוד >
תהליך מזורז של הסבייטיזציה
עוד לפני הכרזתה של ליטא כרפובליקה סובייטית, החל תהליך מזורז של סובייטיזציה כפויה ו"חינוך" התושבים לחיים החדשים, במשטר החדש. התהליך נכפה באמצעות טרור פוליטי וכליאת המונים בבתי כלא אשר נתמלאו תוך זמן קצר על פיהם. החלה הריסת כל דפוסי המשטר הקודם והחלפתם בדפוסים סובייטיים. המשק הכלכלי – ובהם: הבנקים, התעשיה, המסחר ועוד ואפילו בתי מגורים הולאמו.
קרא עוד >
היהודים – הקורבן העיקרי של הסובייטזיציה
היהודים - הקורבן העיקרי של הסובייטיזציה ה"סובייטיזציה" שהחלה להתבצע בליטא פגעה קשות בציבור היהודי וגרמה להרס חיי החברה והכלכלה שלו. אין ספק, שגם מבנה המשק היהודי היה לרועץ ליהודי ליטא. לעומת האוכלוסיה הליטאית, אשר היתה מורכבת מ- 80% של חקלאים ואשר נותרו, ברובם, לשבת על אדמותיהם ואילו היהודים אשר ברובם עסקו במסחר ותעשיה, היו הסובלים העיקריים של פעילות המשטר החדש – הולאמו נכסיהם (כ- 90% של המפעלים שהולאמו היו של יהודים) וגם לרוסיה הוגלו, יחסית, יותר יהודים מאשר ליטאים (3% יהודים לעומת 1.5% ליטאים
קרא עוד >
12345678  הבא
בניית אתריםבניית אתרים

שד' דוד המלך 1 תל אביב 6495301 1 David Hamelech Tel Aviv  

טלפון phone 03 696-4812

                          Sun-Thur 9:00-13:00 ----- א'-ה' 9:00-13:00                             

משרד  office litjews@bezeqint.net