יהדות ליטא / תקופת עצמאות ליטא. / עצמאות ליטא והשלכותיה על היהודים
1.יחסי הליטאים והיהודים
תקופת ליטא העצמאית בשנים 1940-1918, היתה הפעילה והמעניינת ביותר בחיי יהדות ליטא מאז נוסדה הקהילה. בתקופה זו, נחשפת, בין היתר, צביעותה ודו-פרצופיותה של ההנהגה הליטאית ומשתקפת במלואה השנאה התהומית שהליטאים חשו כלפי היהודים. התנהגות הליטאים בתקופה זאת מגלה בברור את כוונותיהם האמיתיות כלפי עתיד שכניהם היהודים. המעיין באירועים שהתרחשו בתקופה הזאת, בה היו הליטאים אדונים לעצמם, ללא השפעת הפולנים והגרמנים המקומיים, יכול, בין היתר, גם להבין את אשר קרה בתקופת השואה.
קרא עוד >
גם הליטאים וגם הפולנים רוצים את ליטא לעצמם
מלחמת העולם הראשונה הביאה להתפוררות כמעט מוחלטת של שלוש אימפריות אדירות – רוסיה, גרמניה, אוסטריה-הונגריה והבשילה את רעיון ההגדרה הלאומית העצמית של עמים רבים באירופה. גם הליטאים החלו לגבש תכנית להקמת מדינה ליטאית או ליטאית-ביילורוסית, אשר תכלול גם אוטונומיה תרבותית-לאומית למיעוטים החיים בארצם. אך גם הפולנים לטשו עיניהם על ליטא, אותה רצו לספח ולכונן מדינה פולנית-ליטאית, כפי שהיתה לפני חלוקתה בסוף המאה ה- 18.
קרא עוד >
ליטא מסתפקת בליטא קטנה כדי להישאר עם מיעוט קטן.
החל ויכוח בקרב הליטאים האם להיאבק על ליטא גדולה יותר אשר תכלול גם את אזורי ביאליסטוק וגרודנו, אך תכלול גם אחוז גבוה יותר של מיעוטים או להסתפק בליטא קטנה יותר כדי שליטא תהיה מאוכלסת כמעט כולה בליטאים עם מעט מאוד זרים. רוב האקטיביסטים הליטאים ובראשם סמטונה, העדיפו ליטא קטנה יותר כדי שהתושבים הליטאים יהוו בה רוב גדול יותר.
קרא עוד >
הליטאים מכריזים על עצמאות
ב- 16.2.1918 הכריזה הטאריבה על עצמאות ליטא עם וילנה כעיר הבירה שלה. כדי לזכות בתמיכת היהודים הציעה הטאריבה ששני נציגים יהודים יצטרפו לטאריבה לפי תנאיהם, אחרת יעלה להם ביוקר... אך לבסוף מקבלים הליטאים את תנאי היהודים ויהודי ליטא בחרו בשלושה נציגים לטאריבה.
קרא עוד >
הלחימה היהודית בעד עצמאות ליטא
במלחמת העצמאות של הליטאים, לחמו יהודי ליטא בצידם של הליטאים ושיתפו פעולה ביניהם בכל השטחים. היהודים לחמו נגד הפולנים אשר ניסו מספר פעמים לכבוש את איזור וילנה ובסופו של דבר גם הצליחו. יהודי ליטא התגייסו באלפיהם כדי לעזור לליטאים להשיג עצמאותה.
קרא עוד >
האוטונומיה היהודית ו"התקופה האידילית"
לאחר שליטא הכריזה על עצמאותה ועוד טרם נסתיימו כל הקרבות, נתנו הליטאים ליהודים כתב התחייבות להענקת אוטונומיה לאומית ותרבותית. ההתחייבות ניתנה על העזרה החשובה שהיהודים הושיטו לליטאים להשגת הכרה משפטית בינלאומית לעצמאותה ועזרתם למאבקה של ליטא. המעמד של האוטונומיה הלאומית שהוענק ליהודים, היווה בשביל יהודי ליטא עידן חדש. האוטונומיה ליהודים וההכרה בזכויותיהם היוו ניסיון ראשון בתולדות הגולה.
קרא עוד >
123  הבא
בניית אתריםבניית אתרים

שד' דוד המלך 1 תל אביב 6495301 1 David Hamelech Tel Aviv  

טלפון phone 03 696-4812

                          Sun-Thur 9:00-13:00 ----- א'-ה' 9:00-13:00                             

משרד  office litjews@bezeqint.net