יהדות ליטא / תקופת עצמאות ליטא. / חינוך
פיתוח מפעלי החינוך
יוזמי המפעל החינוכי, ברובם הגדול מהמחנה הציוני שהיווה רוב היהדות הליטאית, ראו בהקמת המפעל החינוכי הגשמת חזון ציוני גדול, אשר ישמש לגידול דור חדש, חלוצי, בעל חינוך עברי. הם פעלו על קרקע ספוגה יהדות, במציאות של מסורת חינוכית, בתוך ציבור נאמן לאידיאלים הציוניים, אשר צפה בתחייתה של השפה העברית בארץ ישראל והאמין בה כשפת העתיד של האומה.
קרא עוד >
רשת רחבה של מוסדות חינוך
יוזמי המפעל החינוכי, ברובם הגדול מהמחנה הציוני שהיווה רוב היהדות הליטאית, ראו בהקמת המפעל החינוכי הגשמת חזון ציוני גדול, אשר ישמש לגידול דור חדש, חלוצי, בעל חינוך עברי. הם פעלו על קרקע ספוגה יהדות, במציאות של מסורת חינוכית, בתוך ציבור נאמן לאידיאלים הציוניים, אשר צפה בתחייתה של השפה העברית. אין פלא, שמפעל נהדר זה הוגדר על ידי ביאליק כ"מצודה העברית היחידה בגולה" ואילו זלמן שניאור כינה אותו ,מגדל אור לדור עברי שלם". המפעל החינוכי החילוני שהוקם בארץ-ישראל שימש דוגמא למפעל החינוכי היהודי בליטא.
קרא עוד >
החינוך העברי – בתי ספר של זרם "תרבות"
רוב מוסדות החינוך היהודיים היו שייכות לרשת בתי הספר של זרם "תרבות". קרוב ל- 70% מכל ילדי יהודי ליטא, בגיל בית-ספר, למדו במגמה זו. משך 22 שנות קיום הרשת התחנכו בבתי-הספר שלה, בשפה העברית, כ- 60,000 ילדי ישראל בליטא. בתי-ספר אלה, הקנו לחניכיה לא רק חינוך מקצועי אלא גם הרגלי מחשבה מודרנית, אהבת ישראל וארץ ישראל, יחס כבוד לערכים ההיסטוריים, הכשרה רוחנית ונפשית לקראת עתידם בארץ-ישראל ומעל לכל פיתוח אישיותו של התלמיד.
קרא עוד >
גני-הילדים
גני הילדים העבריים שימשו יסוד ובסיס לכל מערכת החינוך העברי היו שייכים לוועדי הורים, לחברות פרטיות או התקיימו ליד- וכחלק – הגימנסיות. תקציבם התבסס בעיקר על שכר הלימוד ששולמו על ידי ההורים ועל תמיכות מרכז "תרבות". אך במקרים רבים היו אלה הגננות עצמן אשר תרמו רבות לקיום הגנים. בשנת הלימודים של 1938/9 הגיע מספר גני הילדים של רשת "תרבות" ל- 16.
קרא עוד >
בתי-הספר היסודיים
אלה היו מוסדות חינוך ממשלתיים שמוריהם נחשבו לעובדי מדינה וממנה הם קיבלו את עיקר משכורתם. בתי-ספר אלה נמצאו בפיקוחו הבלעדי של המפקח הליטאי שמונה על ידי משרד החינוך הליטאי ופעל מטעמו. בשנת הלימודים 1926/7, התקיימו בליטא 86 בתי-ספר יסודיים של רשת "תרבות", בהם למדו 6217 תלמידים.
קרא עוד >
בתי-ספר העל-יסודיים (ה"פרו-גימנסיות")
אלה שימשו להמשך לימודיהם של התלמידים לאחר שסיימו את בית-הספר היסודי. בדרך כלל, היו אלה בתי-ספר פרטיים שהתקיימו בעיירות הגדולות יותר שלא יכלו לקיים גימנסיות ממש. בתי-ספר פרטיים אלה לא היו מוכרות על ידי משרד החינוך הממשלתי ולכן היו פטורות מתקנות הפיקוח וההגבלות.
קרא עוד >
123  הבא
בניית אתריםבניית אתרים

שד' דוד המלך 1 תל אביב 6495301 1 David Hamelech Tel Aviv  

טלפון phone 03 696-4812

                          Sun-Thur 9:00-13:00 ----- א'-ה' 9:00-13:00                             

משרד  office litjews@bezeqint.net