יהדות ליטא / תקופת עצמאות ליטא. / תרבות אומנות וספורט
הספרות בליטא העצמאית-הספרות בעברית
משך כעשרים השנים של תקופת העצמאות הדפיסו בליטא כ-300 כותרים וזה כולל ספרים על נושאי דת ומוסר, ספרי חיונוך, כתבי-עת ספרותיים, ספרות היסטורית, ארץ ישראל, אישים ועוד. רוב הספרים בעברית הובאו מחוץ לארץ, במיוחד מארץ ישראל. בגלל מחירם הגבוהה, יחסית, היקף רכישת הספרים בעברית לא היה גבוה וכדי לעודד את הרכישה היה צורך בסיוע וסובסידיות.
קרא עוד >
הספרות באידיש
בתקופת העצמאות החלו להופיע כתבי-עת וקבצים ספרותיים רבים אשר ברובם היו קשורים בקבוצות סופרים ומשוררים קבועים ו"מזדמנים". מבין אלה ראוי להזכיר את: המוסף הספרותי "שטראהלן", כתב-העת הספרותי "וויספע"- הופיעו 10 חוברות בעריכת קלמן זינגמן, כתב-העת הספרותי " מיר אליין" בעריכת נ.י. גוטליב, נ. גרינבלאט-גורן ור. רובינשטיין, הקבצים הספרותיים "}רינגען", "בית יעקב", "שליאכען", " בלעטער", "טויערן", "נייע בלעטער", "בריקן" ועוד.
קרא עוד >
העיתונות היהודית-בתקופת העצמאות
בתקופת העצמאות של ליטא יצאה לאור רשת שלמה של בטאונים בעברית ובאידיש, בחלקם יצאו לאור כבטאונים מפלגתיים. בין היתר, יצאו לאור שלושה יומנים, כולם באידיש, שפת הציבור היהודי, אשר החזיקו מעמד תקופה ממושכת. שלושת היומנים היו: די אידישע שטימע", "פאלקבלאט" ו-"דאס ווארט. בעברית לא יצאו לאור יומנים אך מאידך היה רב מספרם של כתבי-העת בעברית שהופיעו בתקופת העצמאות.
קרא עוד >
האמנות-בתקופת העצמאות: האמנות הפלאסטית
רבים הם האמנים אשר נולדו בליטא אך את הקריירה העיקרית הם עשו מחוץ לליטא. כמו אמנים רבים אחרים בעולם כולו נמשכו גם אמני ליטא היהודים למרכזי היצירה האמנותית כמו פאריס, ניו-יורק, לונדון, ברלין ועוד. שם יכלו ללמוד באקדמיות המפורסמות, להצטרף לחוגים ולאסכולות השונות וגם להצטופף בין ה"כוכבים" הידועים. בשנת 1929 התקיימה בקובנה התערוכה הראשונה של ציירים ופסלים יהודים.
קרא עוד >
התיאתרון היהודי-בתקופת העצמאות
הלהקה הוילנאית "תיאטרון הדרמטי היהודי בליטא", בהנהלתו של סוקולוב, שהגיע לקובנה ונשאר בה, פתח דף חדש בתולדות התיאטרון היהודי בליטא. התיאטרון נפתח בסוף 1919 והציג באידיש וגם בעברית. בשנת 1920, הגיעה מוילנה " התיאטרון העממי הוילנאי" בהנהלתו של נחום ליפובסקי והחל להציג בקובנה ובערי השדה וכך המשיכו האמנים להגיע מכל קצוי העולם ולזכות בהצלחה אצל היהודים הכמהים לאמנות.
קרא עוד >
התיאטרון העברי-בתקופת העצמאות
מרכז "תרבות" הקים שני מוסדות אמנות אשר תפסו מקום מיוחד ביותר בחיי הציבור היהודי בליטא ואף בחייה האמנותיים של ליטא. " הסטודיה הדרמטית העברית" ו" המקהלה על שם י. אנגל". שני המוסדות תרמו רבות לאוירה התרבותית והציונית של ליטא היהודית. בשנת 1926 הגיעה לקובנה תיאטרון " הבימה" אשר קצרה הצלחות, לאחרה הגיע ה"אוהל" ותיאטרות אחרים. הקהל היהודי קיבלם בהתלהבות ובהתרוממות רוח.
קרא עוד >
12  הבא
בניית אתריםבניית אתרים

שד' דוד המלך 1 תל אביב 6495301 1 David Hamelech Tel Aviv  

טלפון phone 03 696-4812

                          Sun-Thur 9:00-13:00 ----- א'-ה' 9:00-13:00                             

משרד  office litjews@bezeqint.net