יהדות ליטא / תקופת עצמאות ליטא. / פעילות הפוליטית
הפעילות התרבותית והפוליטית.
הפעילות התרבותית והפוליטית הענפה שהתנהלה בליטא העצמאית על ידי כל הגופים הציוניים ובהם המפלגות הציוניות, תנועות הנוער, אנשי "תרבות", חברי " החלוץ", אירגוני הנשים הציוניות ואחרים, יצרה אוירה מיוחדת באקלים התרבותי של יהדות ליטא. זיקתם החזקה של יהודי ליטא למולדתם באה לידי ביטוי מוחשי בהפגנות ההמוניות שערכו לציון האירועים ההיסטוריים הלאומיים וכל אירוע חשוב אחר הקשור בארץ ישראל.
קרא עוד >
המפלגות הציוניות: תנועת א"י העובדת
מקורה בתנועת " צעירי ציון" שהוקמה ברוסיה כתנועה בלתי מפלגתית בשלהי המאה ה-19. בשנות 1921, בועידה השניה שלה בליטא הסבה את שמה ל" מפלגה ציונית-סוציאליסטית, צעירי ציון" לאחר זמן קצר התפלגה. מהפילוג יצאו שתי מפלגות. " המפלגה הציוניצ הסוציאליסטית(צ.ס.)" וההתאחדות הציונית-סוציאליסטית(ההתאחדות). בשנת 1932 שוב התאחדו שתי המפלגות והוקמה "מפלגת צ.ס המאוחדת.
קרא עוד >
מפלגת פועלי-ציון שמאל
מוצאה מתנועת הפועלים היהודית "פועלי ציון שהוקמה גם היא ברוסיה בשלהי המאה ה-19. המפלגהבליטא, שמרכזה היה בקובנה, הוקמה בשלהי 1919. בשנת 1920, קיימה המפלגה את הוועידה הראשונה שלה ומיד לאחריה התאחדה עם איקגוני "פועלי ציון" בלטביה ושינתה את שמה ל"מפלגת פועלי-ציון בליטא ולטביה".
קרא עוד >
"ציונים כלליים" א` וב`
הציונים הכלליים קיימו בשנת 1935 את ועידתם הראשונה בה הקימו, בין היתר, את " ההתאחדות העולמית של הציונים הכללים". אך כבר באותה שנה התפלגה התנועה לציונים כלליים א`( תומכי מדיניות וייצמן ביחס לבריטניה והתומכים בהסתדרות עובדים כללית) ולצינים כלליים ב`( מתנגדי מדניות וייצמן ותמיכה בקיום עצמאי של עובדים ציונים כלליים בארץ ישראל.
קרא עוד >
התנועה הרביזיוניסטית
התנועה נוסדה בליטא בשנת 1925. ז`בוטינסקי ואנשיו החליטו ליצור תנועה מדינית עולמית שתילחם למען ציונות ממלכתית. בהתאם לתכניתם, בין היתר, רעיון המדינה היהודית כמטרה הסופית של הציונות וכפתרון יחיד לשאלת העם היהודי; חשיבות ההכשרה ההגנתית והצבאית של הנוער העברי; חלוציות ברוחו של טרומפלדור; משמעת. לאח מאורעות תרפ"ט בארץ ישראל, החלו להצטרץ=ף לתנועה הרביזיוניסטית המוניםא שר החלו לצדד ברעיונותיו של ז`בוטינסקי ובעיקר בכל מה שקשור להכשרה הגנתית ואקטיביזם.
קרא עוד >
מפלגת המדינה העברית
" מפלגת המדינה העברית"(יודנשטאאט פארטיי) שחבריה כונו גם "מדינתיים" ו"גרוסמניסטים", היא תוצאה מהפילוג שחל במפלגה הריביזיוניסטית העולמית בשנת 1933. "המדינתיים" הצליחו להקים בליטא בשנות השלושים מפלגה רחבה היקף, בעלת כשלושים סניפים ואף הקימה תנועת נוער חדשה בשם " ברית הקנאים", או " בר"ק".
קרא עוד >
12  הבא
בניית אתריםבניית אתרים

שד' דוד המלך 1 תל אביב 6495301 1 David Hamelech Tel Aviv  

טלפון phone 03 696-4812

                          Sun-Thur 9:00-13:00 ----- א'-ה' 9:00-13:00                             

משרד  office litjews@bezeqint.net