נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

תקיפת בן או בת הזוג

עורך דין

מערכת היחסים בין בני זוג החיים ביחד כוללת עליות ומורדות – עתות נחת ושמחות, אבל גם ויכוחים וכעסים הדדיים. כל המצבים הללו הם לגיטימיים, כל זמן ששני הצדדים שומרים על קוד התנהגות נורמטיבי. הבעיה מתחילה כאשר אחד מבני הזוג חורד מהקודים הללו ומעביר את חילוקי הדעות, חמורים ככל שיהיו, לפסים אלימים.

תקיפת בן או בת הזוג היא עבירה חמורה, והמחוקק קבע ענישה מחמירה בגינה. במאמר שלפניכם נעסוק בהרחבה בנושא רגיש זה. מהי ההגדרה של תקיפה בין בני זוג? אילו עונשים קבועים בחוק על עבירה כזאת? אילו צעדים נוספים יכול לנקוט הצד המותקף, מעבר לתביעה הפלילית? מה התפקיד של עו"ד פלילי בדרך להשגת התוצאה הרצויה במשפט? כדאי לקרוא – מדובר בנושא חשוב.

 

מה ההגדרה של תקיפת בן או בת הזוג

כשעוסקים בתקיפה, מתברר שלמושג הזה יש הגדרה מאוד כללית ומרחיבה. לשון החוק קובעת כי "… המכה אדם, נוגע בו, דוחפו או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית – הרי זו תקיפה…. הפעלת כוח – לרבות הפעלת חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל דבר או חומר אחר, אם הפעילו אותם במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות."

(חוק העונשין, סעיף 378). המשמעות היא שגם פעולות שאינן כרוכות בהכרח במגע פיזי בין התוקף למותקף מסווגות כתקיפה. הסעיף הזה חשוב במיוחד, לאור המקרים הרבים של תקיפה שלא היו כרוכים לכאורה במגע פיזי בין התוקף למותקף. למרבה הצער, מקרים רבים של תקיפת בת הזוג היו אכן מהסוג הזה.

 

מהי הענישה המוגדרת בחוק על תקיפה

בהמשך, ולאחר שהוגדרו סוגים שונים של תקיפה, מגדיר החוק גם את הענישה שעלול התוקף לקבל אם וכאשר יורשע, בדגש על הרשעה דגין תקיפת בת או בן הזוג. להלן חלק מסעיפי הענישה:

  • תקיפה שלא כדין: תקיפה מהסוג הזה דינה שנתיים מאסר.
  • תקיפה הגורמת חבלה: תקיפה שבגלל נגרמה חבלה למותקף, העונש בגינה הינו שלוש שנות מאסר. בהמשך, מתאר המחוקק כמה סוגי תקיפה אפשריים, כולל תקיפת עובד ציבור.
  • תקיפה בצוותא: תקיפה בלדי יותר משני אנשים, העונש עליה יכול להגיע לכדי חמש שנים לכל אחד מהתוקפים.
  • תקיפת בן משפחה: במקרה כזה, החוק מטיל על התוקף כפל ענישה. החוק מגדיר גם בצורה המדויקת ביותר מיהו בן משפחה לצורך העניין. (סעיף 382ב').

סעיף חשוב מאוד עוסק בהגדרת בן משפחה. בסעיף הזה נאמר בצורה מפורשת כי בן משפחה לצורך העניין הוא גם מי שהיה בעבר בן משפחתו של התוקף. כאשר אדם מואשם בתקיפה, הוא חייב להסתייע בשירותיו של עו"ד פלילי. זאת, כדי למצות את הדין עם התוקף.

 

חקירה, משפט והרשעה בגין תקיפת בן או בת הזוג

אחד הדברים החשובים ביותר שעל המותקף לבצע, הינו הגשת תלונה במשטרה. ללא הגשת תלונה, משטרת ישראל מנועה מלבצע חקירה מקיפה של מקרה ספציפי. ואכן, אחת הבעיות המרכזיות של משטרת ישראל ובכלל, נובעת מהעדר הרצון של הצד המותקף להגיש תלונה.

לחילופין, התלונה נמשכת לאחר זמן מה. ואולם אם אכן הוגשה תלונה, משטרת ישראל תפתח בחקירת המקרה. מבצע העבירה יזומן לחקירה, ועלול גם להיעצר עד תום ההליכים. זאת, אם קיים חשש שהנחקר ישבש את החקירה, יימלט ממשפט או יפגע במתלונן או במתלוננת.

חוקרי המשטרה יבצעו פעולות חקירה בשטח, יזמנו עדים ואף, במקרים מסוימים, יערכו עימות בין המתלונן לבין התוקף לכאורה. בכל המקרים, תקיפת בן או בת הזוג מצדיקה חקירה והמשטרה תעשה כל מאמץ להגיע לחקר האמת. במקרים כאלה, עו"ד פלילי יסייע ללקוח שלו, ובתוך כך גם למשטרת ישראל, להשיג חקירה ומשפט צדק.

 

מי הצד התובע במקרה של תקיפת בן או בת הזוג

הגשת התלונה מצד המתלוננת או המתלונן, היא רק השלב הראשון בחקירה ובמשפט. בהמשך לתלונה תבצע המשטרה, כאמור לעיל, פעולות חקירה שונות. אם קיימת סבירות גבוהה להרשעת התוקף, כי אז תגיש משטרת ישראל כתב אישום כנגדו. מאותו הרגע, הופך החשוד לנאשם.

תקיפה של בת זוג או בן זוג היא עבירה חמורה. מצד שני, היא לא תמיד קלה להוכחה. לפיכך, לא אחת קורה שהמשטרה נמנעת מהגשת כתב אישום, או מגישה כתב אישום בסעיפים קלים. במקרים אחרים, עו"ד פלילי מסייע לנאשם להוכיח את חפותו, או לחילופין לגרום לכך שסעיפי האישום יהיו פחות חמורים, כאמור לעיל.

ואולם בכל מקרה, הדבר החשוב ביותר לדעת, הוא שהתובע במקרים של תקיפה היא המדינה. למותקף עצמו, מעבר להגשת התלונה, אין נגיעה למשפט. עם זאת, הוא מקבל עדכונים הקשורים לחקירה.

 

תקיפת בן או בת הזוג והתפקיד של עו"ד פלילי בהליך המשפטי

במשפט הפלילי, ובכלל זה במקרים של תקיפת בן או בת הזוג, יש חשיבות רבה להסתייעות בשירותיו של עו"ד פלילי. הדבר חשוב עד כדי כך, שאם לתוקף אין אפשרות להעמיד עורך דין פלילי, כי אז מדינת ישראל תעמיד עבורו עורך דין מהסניגוריה הציבורית. עורך הדין הפלילי מלווה את הלקוח שלו לכל אורך הדרך.

בשלב הראשון, עורך הדין הפלילי לומד את העובדות ואת פרטי החקירה. בשלב הבא, עורך הדין מלווה את הלקוח שלו, כולל יעוץ באשר לדברים שהוא יכול או איננו יכול לומר. הליווי כולל הכוונה של הלקוח. אם משטרת ישאל מחליטה להעמיד לדין את התוקף, כי אז עורך הדין ילווה אתו לכל אורך ההליך המשפטי. במקרה הצורך, עורך הדין יגיש ערעור על גזר הדין.

 

לסיכום

כאמור, המשפט בגין תקיפה של בת הזוג או בן הזוג מתנהל כאשר התובעת היא המדינה. אם וכאשר הנאשם אכן הורשע, יכולים קורבנות התקיפה להגיש נגדו גם תביעה אזרחית.

הַטרָדָה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין