נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

6 חוקי מיסוי שחייבים להכיר לפני שקונים דירה

קניית דירה

קניית דירה היא דבר משמעותי במיוחד שמבצעים במהלך החיים. קניית הדירה כוללת הוצאה כספית משמעותית, והיא שונה מרכישה של מוצרים, נכסים או פרטים אחרים. לכן, קיימת רגולציה ענפה על רכישת דירה. כחלק מהרגולציה הזאת, ניתן לכלול גם את חוקי המס. חוקי מיסוי שונים רלוונטיים גם לקניית דירה, וכדאי להכיר אותם בתור בעלי דירה. הנה 6 חוקי מיסוי כאלו שכדאי להכיר לפני קניית הדירה.

 

מס רכישה

המס המזוהה ביותר עם רכישת דירה הוא מס רכישה. מדובר על מס שעל הרוכש לשלם למדינה בעת רכישת דירה. מס זה הוא מס הדרגתי, שנגזר כתוצאה מהמחיר שבו נרכשה הדירה. מס רכישה רלוונטי לכל אדם שרוכש זכות על מקרקעין, כלומר שגם אם לא רכשתם דירה או בית פרטי למשל, אלא רק חלקת קרקע, אתם תצטרכו לשלם את המיסוי הזה אם אתם עומדים בתנאים השונים של החוק.

כחלק מסוגי מיסוי מקרקעין שונים, נקבע שמי שרוכש דירה ראשונה, שאינה עולה על סכום של כ-2,000,000 שקלים, לא יצטרך לשלם מס רכישה. דירות במחירים גבוהים יותר יצריכו תשלום של מס בגבוה של 3.5%, 5%, 8% או 10%.

 

מס שבח

מס השבח אומנם רלוונטי עבור מי שמוכר דירה, אך כל בעל דירה עשוי להגיע למצב בו הוא מוכר את הדירה שלו. במקרה הזה, הוא יצטרך לשלם מס. גם אנשים שרוכשים את הדירה שלהם כדי לשדרג אותה ולמכור אותה צריכים להיות מודעים למס זה, שעומד על 25% מהרווח שנוצר בעת המכירה.

 

רכישת דירה במסגרת ירושה

כשאדם נפטר, הוא לרוב קובע בצוואה שלו כיצד יחולק העיזבון שלו. הירושה שלו יכולה לכלול גם דירות. כאשר מורשת דירה, יש לשלם מס שבח, כאילו בוצעה מכירה של הדירה בערך הנוכחי שלה ונוצר רווח ביחס למחיר בו היא נרכשה. אם אחד היורשים רוכב את חלקם של היורשים האחרים בהסכמתם, הוא עשוי שלא להיות חייב בתשלום המס.

 

מס הכנסה על דמי שכירות

מי שרוכש את הדירה שלו על מנת להשכיר אותה לאנשים אחרים, יכול להיות חייב בתשלום מס הכנסה. הדבר ייקבע לפי גובה ההכנסה שמקבל המשכיר כתוצאה מהתשלום של השוכר.

 

פטור ממס רכישה

החוק קובע שניתן לקבל פטור ממס רכישה במקרים מסוימים. בין היתר, רכישת דירה מתחת לרף שנקבע, בתור דירה ראשונה, תזכה את הרוכש בפטור מתשלום מס הרכישה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מיומן כדי לברר לגבי פטורים נוספים וזכאויות נוספות.

 

מע"מ

בישראל, מע"מ (מס ערך מוסף) עומד על אחוז קבוע של 17%. החוק קובע שמחיר דירה יוצג מראש כשהמע"מ יגולם בו. אזרחים מסוימים יכולים להיות זכאים לפטור מתשלום מע"מ, בנסיבות משתנות.

קניית דירה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא נדל"ן
איך בוחרים מתווך
איך בוחרים מתווך?

בחירת המתווך הנכון לעסקת נדל"ן היא החלטה קריטית שיכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על תוצאות העסקה. לכן חשוב לבחור